Oferta - Diagnostyka chrapania

Leczenie chrapania Katowice oraz Śląsk

Czym jest chrapanie

Chrapanie jest najczęstszą dolegliwością występującą w czasie snu. Jest to dźwięk jaki powstaje w wyniku gwałtownego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe tj.gardło, będące częścią wspólną drogi oddechowej i pokarmowej, wprawiając w drgania i wibracje tkanki miękkie tworzące jego struktury.

Chrapanie jest sygnałem, że u śpiącego występuje przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Konsekwencją tego jest mniejszy przepływ powietrza do płuc i niedotlenienie organizmu.

Dlaczego chrapiemy?

W czasie snu mięśnie gardła i podniebienia zostają rozluźnione, język zapada się do tyłu, a usta otwierają się i w ten sposób dochodzi do zwężenia gardła, co powoduje, że wdychane powietrze z trudnością przedostaje się do płuc i właśnie wtedy pojawia się dźwięk chrapania. Im większa przeszkoda w gardle lub w nosie, tym bardziej głośne jest chrapanie.

Bezdech
Bezdech senny to poważne zagrożenie zdrowia.

Chrapanie
Przyczyn chrapania może być kilka. Należą do nich m.in.: obniżone napięcie mięśni języka i gardła, przerost migdałków, zaburzenia drożności nosa, otyłość.

Z chrapaniem należy zgłosić się do specjalisty. Po zebraniu szczegółowego wywiadu i badaniach można znaleźć przyczynę objawów i dolegliwości i zacząć wprowadzać leczenie.

Czynnikami sprzyjającymi chrapaniu są:

  • niedrożność nosa z powodu skrzywienia przegrody nosowej, polipy nosa, i inne
  • przerost migdałków lub niedorozwój żuchwy
  • przerost błony śluzowej gardła tj. podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych, języka, nadmierna wiotkość mięśni tworzących konstrukcję gardła, co jest szczególnie zauważalne w czasie snu
  • nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy szyi
  • alergia oddechowa
  • otyłość

O czym może świadczyć chrapanie w czasie czuwania lub snu?

Chrapanie w czasie czuwania wskazuje na poważne zwężenie drogi oddechowej w gardle lub nosie. Natomiast, jeżeli chrapanie jest obserwowane tylko w nocy, możemy mieć do czynienia z zamykaniem się drogi oddechowej w gardle, spowodowane zwiotczeniem mięśni gardła w czasie snu, które może prowadzić do bezdechu.

Gdy chrapiesz, możesz być również narażony na bezdech senny!

czytaj więcej